PIT 37 druk

Tagi

ulgi w PIT 2016

ulga na internet w PIT-37

formularz pit-37 jak odliczyć ulgi

ulga internetowa w pit za 2016

jak wypełnić PIT-37 za 2016

pit 37

pit 37 pdf

 PIT 37 pdf

 

druk pit 37

Ulga internetowa obowiązuje w Polsce już od wielu lat, a do niedawna prawo do odliczenia wydatków poniesionych w celu posiadania dostępu do sieci internetowej przysługiwało podatnikom w sposób nieograniczony. Oznacza to, że podatnicy mogli odejmować ulgę na internet w każdej deklaracji. W pewnym momencie rozważano nawet całkowite wycofanie ulgi, jednak ostatecznie ustawodawca zdecydował, że ulga nie zniknie z katalogu obowiązujących ulg podatkowych, jednakże dostęp do niej zostanie w znacznym stopniu ograniczony. Podczas wypełniania deklaracji PIT 37 za 2017 rok podatnicy już po raz trzeci będą odliczać ulgę na internet na nowych zasadach. Trzeba o tym bardzo pamiętać, bo bezzasadne uwzględnienie ulgi w zeznaniu rocznym może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

 

Z ulgi internetowej mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem na następujących formularzach podatkowych:

  • PIT-28 – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 – podatek dochodowy od osób fizycznych naliczany wg skali podatkowej,
  • PIT-37 – podatek dochodowy od osób fizycznych naliczany wg skali podatkowej (tylko dochody uzyskane za pośrednictwem płatnika).

 

Podatnicy wypełniający formularz pit-37 i formularz PIT-36 odliczają ulgę od dochodu, który stanowi podstawę do naliczenia podatku dochodowego, natomiast ryczałtowcy, którzy rozliczają się z urzędem skarbowym na druku PIT-28, odejmują wydatki na internet bezpośrednio od uzyskanego przychodu.

 

Ulga internetowa jest limitowana. Maksymalna wysokość odliczenia, jakie może zostać dokonane w rozliczeniu rocznym wynosi 760 zł. Przy czym trzeba pamiętać, że kwota, która została odjęta od dochodu lub przychodu musi zostać odpowiednio udokumentowana. Podatnik, który w trakcie roku podatkowego przeznaczył na dostęp do internetu kwotę niższą niż 760 zł, będzie mógł odliczyć tylko i wyłącznie kwotę, którą jest w stanie odpowiednio udokumentować.

 

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że ograniczenia w korzystaniu z ulgi na internet dotyczą nie tylko odliczanej kwoty. Zmiany,które zostały wprowadzone kilka lat temu, zakładają także, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia ulgi jedynie dwukrotnie. Oznacza to, że w deklaracji pit za 2017 r. można odjąć wydatki na internet tylko wtedy, gdy:

  • podatnik nigdy wcześniej nie korzystał z ulgi,
  • podatnik dokonał odliczenia ulgi internetowej w zeznaniu za 2015 r.

 

Kolejną bardzo ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że ulgę można uwzględnić w zeznaniu jedynie w dwóch następujących po sobie latach. Zatem podatnicy, którzy w formularzu PIT-37 za 2017 r. odliczą ulgę po raz pierwszy, będą mogli ją odjąć ponownie tylko i wyłącznie w zeznaniu za 2018 r., jeżeli tego nie zrobią, bezpowrotnie utracą prawo do dokonania drugiego odliczenia.

Jak już wcześniej wspomniano, ulga internetowa musi zostać odpowiednio udokumentowana, brak odpowiedniej dokumentacji uniemożliwia dokonanie odliczenia. Obowiązkiem podatnika jest posiadanie rachunków, faktur VAT, potwierdzeń przelewu bądź dowodów wpłaty, na których znajdują się następujące dane:

  • imię i nazwisko podatnika jako odbiorcy usługi,
  • dane dostawcy usług internetowych,
  • rodzaj zakupionej usługi,
  • kwota jaką podatnik zapłacił za dostęp do usługi.

 

Co prawda powyższa dokumentacja nie musi być składana w urzędzie skarbowym wraz z rozliczeniem rocznym (drukiem PIT), jednak trzeba mieć na uwadze, że fiskus ma prawo do wezwania podatnika i zażądania przedstawienia dokumentów potwierdzających prawo do dokonanego odliczenia. 

 

Na koniec warto także wspomnieć, że osoba korzystająca z ulgi na internet powinna złożyć w urzędzie skarbowym nie tylko formularz PIT-37. Poza głównym drukiem podatkowym konieczne jest także wypełnienie załącznika PIT/O.

 

Aby bez problemu rozliczyć się z urzędem skarbowym, polecamy pobranie darmowego programu z linku powyżej. Jest to interaktywny pdf PIT-37. Program pomoże rozliczyć zeznanie podatkowe i wyśle je do urzędu skarbowego.


Zachęcamy również do śledzenia informacji w serwisie PIT 37 pdf, aby być zawsze na bieżąco z informacji dotyczącymi rozliczeń pity 2017.

 

PIT 37 formularz

 

 Formularz PIT-37 

 

Program do pobrania (PIT 37 PDF). Kliknij poniżej.

 

pit 37 druk

 

pit-37 formularz


Obserwuj nas na Google Plus:
 

Polub nas na Facebooku:

PIT 37 druk

Obserwuj nas na Twitterze:

Druki pit 37