PIT 37 druk

Tagi

dodatek za używanie własnego samochodu w PIT za 2016

rozliczenie roczne 2016 przychody zwolnione z podatku

wypełnianie PIT 37 2016

najlepszy darmowy program do pitów 2016

PIT 2016 program do rozliczania dochodów

pity 2016

pit 37

formularz pit 37

druk pit 37

 PIT 37 pdf

 

druk pit 37

PIT 37 druk. Dodatek za używanie własnego samochodu do celów służbowych – jaki podatek?

 

Wiele przedsiębiorstw, w celu ograniczenia ponoszonych kosztów, zamiast udostępniać pracownikom samochody służbowe, decyduje się na wypłacanie dodatku za wykorzystywanie przez osobę zatrudnioną własnego samochodu. Osoby otrzymujące taki dodatek muszą mieć świadomość, że w niektórych przypadkach świadczenie to będzie podlegało opodatkowaniu, a wypłaconą kwotę trzeba będzie wykazać w PIT za 2017 rok.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, za przychody ze stosunku pracy uznawane są prawie wszystkie świadczenia, które otrzymuje pracownik od pracodawcy, m.in. wynagrodzenie, ekwiwalent z urlop, nagrody, premie, dodatki, świadczenia w naturze. W związku z powyższym dodatek za wykorzystywanie własnego samochodu do celów służbowych, powinien zostać zakwalifikowany jako przychód pracownika. Należy jednak pamiętać, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje także zwolnienie, niektórych przychodów z konieczności odprowadzenia podatku.

 

Zwrot kosztów ponoszonych przez podatnika wskutek używania własnego samochodu, podczas wykonywania pracy na rzecz pracodawcy, może ale nie musi być objęty zwolnieniem z podatku dochodowego. Zgodnie z updof opodatkowane nie są zwroty kosztów użytkowania własnego pojazdu:

  • podczas podróży o charakterze służbowym,
  • podczas tzw. jazd lokalnych (tylko dla osób wykonujących zawód listonosza, leśnika bądź pracownika socjalnego).

 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to zwolnienie o charakterze limitowanym. Od nadwyżki ponad określoną kwotę, trzeba będzie naliczyć odpowiedni podatek. Zwroty z innych tytułów niż wskazane powyżej, są traktowane jako przychód ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, wraz z pozostałymi przychodami osiągniętymi przez pracownika. W związku z tym należy je uwzględnić wypełniając rozliczenie roczne (PITY 2017).

 

Wysokość zwolnienia jest ustalana w oparciu o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Stawki obowiązujące w przypadku deklaracji podatkowych za 2017 r. są następujące:

 

Rodzaj pojazdu

Stawka za 1 km

samochód

pojemność skokowa do 900 cm3

0,5214 zł

pojemność skokowa powyżej 900cm3

0,8358 zł

motocykl

0,2302 zł

motorower

0,1382 zł

 

Maksymalną wysokość zwrotu, objętą zwolnieniem, należy ustalać w oparciu o następujący wzór:

 

wysokość zwrotu = liczba przejechanych kilometrów x stawkę za 1 kilometr

 

Trzeba mieć na uwadze, że jeżeli pracodawca dokonuje zwrotu kosztów wykorzystując własne stawki lub wypłaca pracownikowi dodatkowe świadczenia z tytułu podróży służbowej, zwolnienie nadal obowiązuje, jednak tylko w ramach określonego powyżej limitu. W takiej sytuacji od otrzymanej kwoty należy odjąć kwotę wyliczoną na podstawie wzoru. Otrzymana w ten sposób nadwyżka, powinna zostać wykazana w PIT 37 (Druki PITY 2017).

 

Jeżeli świadczenia, które zostały nam wypłacone z tytułu podróży służbowych, odbytych w 2017 roku, przekraczają limit zwolnienia i nie wiemy jak wykazać nadwyżkę w rocznej deklaracji podatkowej, powinniśmy pobrać z Internetu darmowy interaktywny formularz do pitów 2017. Jest to bardzo popularna aplikacja komputerowa, która umożliwia szybkie i bezproblemowe rozliczenie się z fiskusem. Dużą zaletą programu jest nie tylko możliwość wypełnienia wszystkich formularzy podatkowych oraz załączników, ale również możliwość wysłania zeznania w formie elektronicznej. Dzięki kreatorowi, który jest dostępny w PITY 2017 program, z wypełnieniem obowiązków podatkowych poradzą sobie również osoby, które będą się rozliczać z urzędem skarbowym po raz pierwszy. Kreator umożliwia wypełnienie wybranego formularza krok po kroku – wystarczy po kolei odpowiadać na zadawane przez program pytania. PIT 37 interaktywny pdf możecie pobrać z naszej strony - link na górze w obrazku.

 

 

Oczywiście zachęcamy do obserwowania naszego serwisu PIT 37 DRUK, na którym jest i będzie pojawiać się wiele interesujących artykułów. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony oraz obserwowania nas na Facebooku i Google Plus. 

Zapraszamy!

 

PIT 37 formularz

 

 Formularz PIT-37 

 

Program do pobrania (PIT 37 PDF). Kliknij poniżej.

 

pit 37 druk

 

pit-37 formularz


Obserwuj nas na Google Plus:
 

Polub nas na Facebooku:

PIT 37 druk

Obserwuj nas na Twitterze:

Druki pit 37